جایگاه بازاریابی در کسب و کار

اهمیت بازاریابی در کسب و کار امروزی

بازاریابی در گذشته

بازاریابی در گذشته نقش کوچکی در یک کسب و کار را ایفا می کرد که وظیفه آن بود که با تبلیغات محصول تولید شده را به مردم معرفی کند و آن را به فروش برساند.اما امروزه این امر بدین شکل نمی باشد، صاحبان کسب و کار با توجه به رقابت شدید، علایق و سطح توقعات مردم و… نمی توانند هر چه را که دوست دارند یا توانایی تولید آن را دارند به مردم بفروشند.

به جای آن امروزه پارادایم بازارگرایی حاکم است، به این معنی که کسب و کارها به دنبال نیازها و خواسته های مشتریان خود هستند و محصولات خود را بر اساس این رویه مشخص می کنند.
همچنین شرایط دیگر مانند گذشته نیست که رابطه کسب و کار با مشتری خود بعد از انجام فروش پایان می یافت. بلکه امروزه به موجب شدت رقابت بالا، کسب و کارها تمرکز خود را بر حفظ مشتریان و افزایش میزان رضایتمندی آنها گذاشته اند.

به همین منظور دائماً از راه های گوناگون با آنها در تماس و تعامل هستند، نظراتاشان را جویا می شوند وبه آن ها خدمت می دهند. همچنین همانطور که گفته شد، نتیجه مطلوب یک کسب و کار دیگر صرفاً پول و سودآوری نیست، بلکه خلق برند متمایز و قدرتمند در ذهن مشتریانش است تا به واسطه آن سود خود را تضمین کند برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله خدمات جامع بازاریابی و برندینگ استراتژیک زرگراف را مطالعه کنید.

تعریف کلی بازاریابی

بازاریابی خود کسب و کار است و کسب و کار خود بازاریابی. بازاریابی همان کسب وکار است که از ابتدا، فرآیند خلق ایده محصولات و خدمات تا انتهای پیاده سازی و ارزیابی راهبردهای برندسازی یک کسب و کار را در تمامی مراحل و فعالیت ها بر عهده دارد.به طوریکه هر کدام ازبخش ها باید فعالیت خود را با نگاهی به تأثیرات آن بر بازاریابی و مشتریان انجام بدهند. بازاریابی فرآیندی است که کمک می کند بتوانیم به تمام عناصر کسب و کار به صورت یک کل یکپارچه و ادغام شده نگاه کنیم.

تعریف بازاریابی دیجیتال

امروزه دیگر داشتن محصول خوب و با کیفیت عامل تمایز نیست، بلکه یک امر بدیهی است. کسب و کار بدون داشتن محصول با کیفیت از دور رقابت حذف می شود. مزیت رقابتی کسب و کارهای امروزی در مدل کسب و کار و در بازاریابی آنها نهفته است.

جنگ امروزه در کسب و کارها، جنگ تسخیر اذهان مشتریان است. ذهن مشتری در واقع در هر لحظه می تواند بر موارد محدودی متمرکز باشد و بر مبنای آن تصمیم بگیرد. بازاریابی هنر آن است که کاری کند یکی از آن موارد محدود، نام کسب و کار ما باشد.
خب به پایان مقاله ” اهمیت بازاریابی در کسب و کار امروزی ” رسیدیم. امیدوارم از آن بهره برده باشید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *