طراحی-سایت-بیمارستان

 خدمات درمانی در تمام جوامع از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که یکی از اولویت های اصلی کشور های توسعه یافته، پیشرفت و افزایش کیفیت خدمات درمانی می‌باشد. اما این افزایش کیفیت از چه روش هایی امکان پذیر است؟

یکی از بخش های خدمات درمانی که ظرفیت قابل توجهی برای به روز رسانی و افزایش کیفیت خدمات به خصوص در کشور ما دارد، بخش خدمات آنلاین و طراحی وب سایت بیمارستان است. حتما با مشکلات رزرو نوبت از بیمارستان ها، درمانگاه‌ها یا مطب های پزشکان آشنا هستید. نبود یک سیستم یکپارچه در بسیاری از بیمارستان های کشور باعث ایجاد مشکلات زیادی در ارائه خدمات به مشتریان و ایجاد بی‌نظمی در نوبت دهی بیماران بوده است. در این مقاله ما قصد داریم به معرفی خدماتی که بیمارستان‌ها می‌توانند به صورت آنلاین به مشتریان خود ارائه دهند و همچنین چگونگی طراحی یک سیستم پیشرفته و طراحی وب سایت بیمارستان برای ارائه ی این خدمات به مشتریان و بیماران بپردازیم.

مشکلات موجود در رزرو نوبت از بیمارستان ها

امروزه بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کشور ما برای نوبت دهی به بیماران و مراجعین خود، از روش نوبت دهی تلفنی استفاده می‌نمایند. این روش با توجه به اینکه نیروی انسانی مسئول مستقیم آن بوده و توسط افراد مختلفی صورت می‌پذیرد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در نوبت دهی به پزشکان شود.

نبود یک سیستم جامع برای ثبت نوبت های ارائه شده، نمایش نوبت های خالی، ساعات حضور هریک از پزشکان و دریافت اطلاعات و مدارک لازم از مشتریان و همچنین خطاهای انسانی و تداخل زمانی از جمله مواردی است که می‌تواند منجر به بروز اشکال در نوبت دهی تلفنی شود.

این مسئله برای مراجعین و بیماران نیز می‌تواند باعث ایجاد کمبودها و مشکلاتی از جمله عدم مشاهده اطلاعات کامل پزشک، تخصص‌ها و ارائه ی اطلاعات لازم قبل از رزرو نوبت گردد.

طراحی وب سایت بیمارستان با امکان رزرو پیشرفته

برای رفع مشکلات موجود در روند ارائه‌ی خدمات بیمارستان ها و مراکز درمانی نیاز به طراحی سیستمی پیشرفته با امکانات کامل نوبت دهی و با یکپارچگی کامل می‌باشد.

سیستم های رزرو پزشکی عموما تحت وب و در قالب طراحی وب سایت بیمارستان، طراحی وب سایت مطب یا مراکز درمانی پیاده سازی می‌شوند. این سیستم‌ها در حالت ایده آل شامل وب سایت و اپلیکیشن رزرو آنلاین می‌باشند.

مانند طراحی وب سایت رزرو پزشکی و اپلیکیشن “دکتر بوک” که در سال 96 توسط شرکت طراحی وب سایت زرگراف طراحی و اجرا شده است.

طراحی وب سایت بیمارستان و طراحی سیستم رزرو پزشکی شامل چه مراحلی می‌شود؟

طراحی سیستم‌های رزرو پزشکی به طور کلی شامل چند مرحله می‌باشند که در این بخش به اختصار به توضیح آن ها می‌پردازیم.

1 – ایده پردازی و ارائه‌ی نیازها:

در این مرحله کارفرما یا مالک پروژه نیازها و ایده‌های خود را برای اجرای سیستم رزرو پزشکی با شرکت مجری در میان گذاشته و این موارد مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرند. شرکت طراح نیز با توجه به تجربیات خود در این زمینه پیشنهادات و پیش نیاز های پروژه را تعیین می‌نماید.

در پایان این مرحله شرح پروژه و نحوه اجرای سیستم به طور کلی توسط کارفرما مشخص می‌گردد.

2 – عقد قرارداد :

پس از توافقات نهایی بین کارفرما و شرکت طراح در خصوص نحوه اجرای پروژه، هزینه ها، زمانبندی و … ، قرارداد طراحی وب سایت بیمارستان و سیستم رزرو پزشکی به امضای طرفین می‌رسد. این قرارداد شامل کلیه توافقات و تعهدات طرفین و تمام شرایطی است که ممکن است در حین انجام پروژه اتفاق بیفتد. معمولا نظرات و انتظارات کارفرما به طور دقیق در متن قرارداد ذکر می‌گردد.

3 – طراحی قالب گرافیکی وب سایت :

اولین مرحله اجرایی از طراحی وب سایت بیمارستان ، طراحی قالب گرافیکی پروژه می‌باشد. این قالب گرافیکی به صورت جداگانه برای وب سایت و اپلیکیشن طراحی گردیده و در تمام مراحل طراحی باید با هماهنگی و تایید کارفرما انجام شود.

طراحی گرافیک وب سایت بر اساس سلایق شخصی کارفرما، رنگ های سازمانی، اصول روز طراحی گرافیک وب و بر اساس نیاز کاربران وب سایت صورت می‌پذیرد و معمولا فرم های دقیقی در این مرحله توسط کارفرما تکمیل و در اختیار طراح گرافیک قرار می‌گیرد. این فرم ها شامل کلیه اطلاعاتی است که طراح گرافیک برای طراحی قالب گرافیکی پروژه به آنها نیاز دارد.

4 – برنامه نویسی وب سایت :

پس از اتمام مرحله طراحی قالب گرافیکی وب سایت و تایید کارفرما، پروژه طراحی وب سایت بیمارستان وارد مرحله برنامه نویسی می‌شود. این مرحله یکی از مهمترین و حساس ترین بخش های پروژه بوده و نیازمند مهارت و تجربه بالای تیم برنامه نویسی و شرکت طراح در زمینه طراحی سیستم های رزرو پزشکی و طراحی اختصاصی فروشگاه اینترنتی در رشت میباشد.

فایل های قالب گرافیک پس از اتمام طراحی در اختیار تیم برنامه نویسی پروژه قرار می‌گیرند. وظیفه تیم برنامه نویسی در این مرحله ایجاد کارایی های لازم به وسیله کدنویسی و پیاده سازی آنها روی قالب گرافیکی می‌باشد. در واقع اگر ما قالب گرافیکی را جسم پروژه در نظر بگیریم، برنامه نویسی مانند روح پروژه ایفای نقش می‌نمایید.

کلیه امکانات ساختاری پروژه پس از تحلیل برنامه نویسی، اجرا و پیاده سازی می‌شوند. در مرحله برنامه نویسی وب سایت، زبان برنامه نویسی و سیستم مدیریت محتوا دارای اهمیت زیادی هستند.

کارایی بدون نقص وب سایت در حجم بالای مراجعه، سرعت وب سایت و اپلیکیشن، ارتباط بین اپلیکیشن و وب سایت از جمله

مواردی هستند که تا حدودی زیادی به نوع سیستم مدیریت محتوا وابسته هستند.

سیستم های رزرو پزشکی و طراحی وب سایت بیمارستان، عموما به صورت اختصاصی و تحت فریمورک‌های برنامه نویسی پیاده سازی می‌شوند و استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده و سیستم های از پیش طراحی شده به هیچ عنوان در این مرحله توصیه نمی‌گردد.

5 – تست های اولیه :

پس از اتمام مرحله برنامه نویسی وب سایت ، سیستم برای تست های اولیه روی دامنه موقت در دسترس قرار می‌گیرد. معمولا در این مرحله از جامعه کوچکی از افراد برای تست کامل پروژه استفاده می‌گردد و عموما خود شخص یا نماینده کارفرما نیز در میان این افراد قرار می‌گیرد.

در پایان این مرحله مشکلات، کمبود ها و ایرادات یافت شده در اختیار تیم برنامه نویسی قرار می‌گیرد.

6 – تست های نهایی :

پس از رفع موارد اعلام شده در تست اولیه، سیستم بار دیگر و به طور کلی و دقیق بررسی و تست می‌شود. با پایان این مرحله موارد نهایی برای رفع در اختیار تیم فنی قرار می‌گیرد.
چرخه تست

7 – تحویل و آموزش سیستم :

با اتمام مراحل تست، پروژه آماده تحویل به کارفرما می‌باشد. این روند معمولا با حضور مجری و کارفرما صورت می‌پذیرد. در جلسات تحویل و آموزش عموما آموزش مدیریت و نگهداری سیستم به طور کامل به کارفرما ارائه می‌گردد. این آموزش بعد از تحویل در قالب فیلم آموزشی نیز در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد.

پس از انجام تمام موارد مربوط به آموزش، پروژه به صورت کامل به کارفرما تحویل داده می‌شود و از این لحظه به بعد پشتیبانی پروژه آغاز میشود.
شرکت های مختلف با توجه به سیاست های کاری خود مدت زمان مشخصی را به عنوان پشتیبانی رایگان ارائه می‌دهند.
پشتیبانی وب سایت شامل چه مواردی می‌شود ؟
به طور کلی پشتیبانی وب سایت شامل رفع ایراد بخش های مختلف وب سایت در شرایطی است که این ایرادات حاصل اشتباهات تیم فنی مجری باشد. همچنین آموزش مواردی از پروژه که ممکن است کارفرما توانایی انجام آن را فرا نگرفته یا فراموش کرده باشد شامل پشتیبانی می‌شود.
در روال طراحی وب سایت به خصوص سیستم های خاص مانند سیستم های رزرو پزشکی و بیمارستان ها، پشتیبانی اهمیت بسیار زیادی دارد. در دسترس بودن تمام وقت تیم فنی، پاسخ گویی مناسب و انجام به موقع خواسته های کارفرما از جمله ویژگی های پشتیبانی مناسب و اصولی می‌باشند.
برای حصول اطمینان در این بخش لازم است کلیه تعهدات مجری در خصوص پشتیبانی در متن قرارداد درج و به امضای طرفین قرارداد برسد.

برای موفقیت وب سایت چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

تا این بخش از داستان پر ماجرای طراحی وب سایت بیمارستان، بیشتر به تعهدات مجری و تیم طراحی وب سایت اشاره کردیم. اما این همه ماجرا نیست وب سایت طراحی شده مانند کودکی نوپا به رسیدگی های زیادی احتیاج دارد. به هر حال شما صاحب پروژه هستید و دلسوزی و رسیدگی های هیچکس مانند شما برای این نهال تازه روییده ضروری نیست.

در این بخش به مواردی اشاره می‌کنیم که کارفرما یا صاحب پروژه باید برای موفقیت هرچه بیشتر وب سایت رزرو پزشکی انجام دهد
1 – تولید محتوا :

هرچه در دنیای وب و طراحی وب سایت بیشتر به جلو می‌رویم تولید محتوا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در گذشته و به خصوص در کشور ما با کپی کردن محتوای دیگر سایت‌ها به راحتی می‌توانستید سایت خود را پر از محتواهای مختلف کنید. امروزه این امر نه تنها کمکی به وب سایت شما نخواهد کرد، بلکه می‌تواند باعث پس رفت و حتی حذف سایت شما از نتایج موتور های جستجو از جمله گوگل باشد.
بر اساس آخرین سیاست‌های اتخاذی گوگل، تنها محتواهایی دارای ارزش هستند که به صورت اختصاصی و با رعایت اصول ارائه شده ی تولید محتوا به وجود بیایند.
در نتیجه یکی از نیاز های مهم در طراحی وب سایت بیمارستان و رزرو پزشکی تولید محتوا می‌باشد و توصیه میگردد در صورت امکان فرد یا افرادی با تخصص های مرتبط به عنوان مسئولیت این از بخش از وب سایت در نظر گرفته شوند.

2 – سئو و بهینه سازی :

موتور های جستجوگر و به خصوص موتور جستجوی گوگل همواره سیاست هایی برای تعیین رتبه هر وب سایت در صفحه نتایج جستجوی کلمات و جمله های مختلف دارند.

به عنوان مثال در نظر بگیرید که شخصی کلمه ی رزرو دکتر مغر و اعصاب را جستجو نماید. چه وب سایت هایی به عنوان نتیجه نمایش داده می‌شوند؟ این کلمه و سایر کلمات در ماه چند بار در گوگل سرچ می‌شوند؟ و مهترین سوال اینکه چگونه کاری کنیم که وب سایت ما در بین این نتایج وجود داشته باشد؟
این ها همه سوالاتی است که کارشناس سئو به آن ها پاسخ می‌دهد. سئو و بهینه سازی وب سایت شامل مجموعه فعالیت‌هایی است که باعث کسب رتبه مناسب در نتیجه جستجوی کلمات مرتبط با وب سایت شما می‌شود. به عنوان مثال هم اکنون اگر “طراحی وب سایت پزشکی” را در موتور جستجوی گوگل وارد کنید، می‌توانید وب سایت زرگراف را در میان نتایج مشاهده نمایید.

این خدمات معمولا توسط شرکت های طراحی وب سایت صورت می‌پذیرد. زرگراف از جمله شرکت هایی است که خدمات سئو را با کیفیت بالا ارائه می‌دهد.

3 – فعالیت در شبکه های اجتماعی :

شبکه های اجتماعی از محیط های مهم برای معرفی و تبلیغات وب سایت شماست با فعالیت، تولید محتوا و ارتباط با کاربران این شبکه ها شما می‌توانید افراد زیادی را برای استفاده از خدمات خود به سایت هدایت نمایید. فعالیت صحیح در این شبکه ها نیز نیازمند رعایت اصولی می‌باشد که لازم است مطالعات کاملی در مورد آن ها داشته باشید.

4 – به روزرسانی وب سایت :

اگر فعالیت وب سایت ها و استارت آپ های بزرگ و موفق را دنبال کرده باشید، متوجه می‌شوید که این وب سایت ها معمولا در بازه های زمانی مشخص اقدام به به‌روز‌‌‌ رسانی ظاهری و امکاناتی وب سایت خود می‌نمایند. این به روز رسانی شامل افزودن امکانات، بازبینی قالب گرافیکی و بازبینی تمام موارد وب سایت از جنبه های مختلف می‌باشد و با وجود صرف هزینه جزئی می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی را در موفقیت بلند مدت سایت داشته باشد.

شرکت طراحی وب سایت زرگراف تنها شرکت طراحی وب سایت در ایران است که با ارائه ی بسته های پیشنهادی به روز رسانی سالیانه به مشتریان خود، سعی در ارائه ی مشاوره در این زمینه به مشتریان خود دارد.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *